stomatološka ordinacija Čeović - njega dječjih zubi

Izrastanjem prvih zubića dolazi i vrijeme za redovna jutarnja i večernja četkanja zubi. Dobro je kod djeca što prije razviti naviku redovnog četkanja zubi, u početku treba koristiti četkice s mekim vlaknima i bez zubne paste. Tek nešto kasnije, u redovno održavanje oralne higijene uvodimo pastu za zube.

PRAVILNO ČETKANJE ZUBI KOD DJECE

Do druge godine života, za četkanje dječjih zubića treba koristiti četkicu s mekanim vlaknima. Isto tako do druge godine djetetova života ne preporuča se korištenje zubne paste. Četkanje zubi trebalo bi trajati oko dvije minute. Evo kako bi trebalo korak po korak prati djeci zube i tako ih učiti četkanju zubi:

  1. četkicu namočite u vodu i postavite je pod kutom od 45° na površinu zuba
  2. kružnim pokretima četkice četkajte sve zube, nemojte zahvatiti zubno meso
  3. prednje zube treba četkati kliznim potezima naprijed-natrag,
  4. unutrašnju stranu zubi treba četkati prema van
  5. kada očistite zube, očistite djetetu i  gornju površinu jezika, radi uklanjanja bakterija

NAUČIMO DJECU PRAVILNOM ČETKANJU ZUBI

Nakon nekog vremena četkanja zubi djetetu, očekujemo njihovo usvajanje navike redovnog održavanja oralne higijene. Dijete je pratilo i sve shvatilo, od pripreme četkice za zube, tehniku četkanja do ispiranja usta, ali i dalje se opire samostalnom čišćenju zubi. Nagovaranje često nema osobitog uspjeha, no uz nekoliko jednostavnih koraka možete djetetu učiniti pranje zubi zanimljivim:

Dajte djetetu neka samo odabire četkicu i pastu za zube

Dozvolite djetetu odabir četkice za zube, jer ću ma tako biti draža. Nemojte se iznenaditi ako odabere četkicu sa likovima iz crtanih filmova ili što šareniju. Kod odabira paste za zube, samo usmjerite djetetovu pažnju na one dječje i prepustite mu odabir po okusu i/ili šarenilu ambalaže.  

Na početku ne očekujte previše, ali ne odustajte

Kada dijete počne samo četkati zubiće, vjerojatno neće uvijek uspjeti očistiti prostore između zubića ili svaki zubić, pa bi pak trebalo kontrolirati kako su zubi oprani. Ne zaboravimo, ipak je u ovoj fazi najvažnije stvoriti naviku redovnog pranja zubi, a kvaliteta četkanja će se s vremenom poboljšati.

Kombinirajte vođeno i samostalno četkanje zubi

Ako smo se uvjerili nakon nekog vremena kako dijete i dalje ne pere zube dobro i pravilno, možemo pokušati kombinirati vođeno i samostalno pranje zubi. Na primjer, jutarnje pranje zubi napravi jedan od roditelja, a večernje pranje neka napravi dijete samostalno. Osim što će ovako dijete lakše usvojiti naviku pranja zubi, gledajući odraslu osobu, brže će naučiti pravilno držati četkicu i koje pokrete raditi za pravilno četkanje zubi.

Zajedničko četkanje zubi

Ujutro ili navečer nije loše biti uz svoje dijete za vrijeme četkanja zubi, što može za dijete biti poticajno, poučno, pa čak i zabavno. Tijekom djeci „dosadnog“ pranja zubi, malo veselog druženja može nesvjesno produljiti vrijeme četkanja pa će bolje oprati zube. Ovisno o našoj ili pak djetetovoj mašti, kroz dvije minute četkanja možemo svašta izmisliti ili raditi i tako učiniti pranje zubi zabavnom svakodnevnom aktivnosti

PRAVILAN ODABIR DJEČJE ZUBNE PASTE

Gotovo u svakoj trgovini ili ljekarni postoji veliki izbor pasta za zube. Možemo ih birati po okusu, namjeni, posebnim svojstvima, one za djecu ili odrasle. Ono na što bi trebalo posebno obratiti pažnju kod dječjih pasti za zube je flour, koji se nalazi u većini pasti za zube. Za fluor se donedavno mislilo kako je najzdravijih sastojaka svake zubne paste, jer je najvećoj mjeri zaslužan za smanjenje karijesa. Međutim ako djeca uzimaju flour u prevelikim količinama može se razviti i blagi oblik fluoroze (oštećenje zubne cakline zbog prevelike količine fluora), za vrijeme rasta i razvoja. Kako bi izbjegli ovu neugodu, pokušajmo slijediti nekoliko jednostavnih savjeta:

Djeca u dobi od 6 mjeseci do 2 godine

Za četkanje zubića biti će dovoljna mala mekana četkica, bez bilo kakve paste za zube. Djeca vole okus paste za zube s fluorom i često će je progutati umjesto ispljunuti. U takvim situacijama mogu početi problemi radi dodatnog  unosa većih količine fluora. Ako bi iz nekog razloga ipak koristili pastu za zube, odaberite dječju, s koncentracijom floura od 500 ppm (parts per milion) ili manjom.

Djeca u dobi 2. do 6. godine

Kada dijete navrši drugu godinu, možemo početi s upotrebom paste za zube. Na tržištu možete pronaći dječje paste za zube s manjom koncentracijom fluora, no ipak bi bilo bolje koristiti one bez fluora. U slučaju procjene stomatologa da kod djeteta postoji povećani rizik od nastanak karijesa, dobro bi bilo koristiti zubnu pastu s udjelom fluora od 1000+ ppm, i ne više od dva puta dnevno. Ovakva zubna pasta traži pažljivo dozirane, odnosno po jednom pranju zubi koristiti količinu veličine zrna graška.

Djeca starija od 6 godina

Za pravilno održavanje oralne higijene, djeca starija od  šest godina, mogu koristiti zubne paste za odrasle, s koncentracijom od 1450 ppm fluora, no s takvom pastom može prati zube samo dva puta na dan. Obavezno se treba paziti da dijete nakon pranja zubi pastu ispljune.

Pravilna njega dječjih zubića traži dosta uloženog truda, volje i pažnje. Ukoliko trebate savjet ili želite sa svojim djetetom doći na stomatološki pregled, slobodno nas kontaktirajte ili se on-line prijavite i dogovorite termin.

stomatološka ordinacija Čeović - njega dječjih zubi
dođite sa svojim djetetom na stomatološki pregled

NARUČITE SE I DOĐITE S DJETETOM NA STOMATOLOŠKI PREGLED

    Vaše ime (obavezno)

    Vaš email (obavezno)

    Broj telefona (obavezno)

    Odaberite uslugu/tretman(obavezno)

    Napišite datum i vrijeme dolaska (obavezno)