STOMATOLOŠKA ORDINACIJA ČEOVIĆ OSJETLJIVOST ZUBI

Zubna četkica s tvrdim vlaknima i nepravilno četkanja zubi, mogu dovesti do oštećenja zuba, razvoja zubnog karijesa i razvoja bolesti desni. Primjena jednostavnih savjeta i mala promjena svakodnevne rutine, može poboljšati kvalitetu oralne higijene. Uz dobro održavanje oralne higijene, nikako ne treba zanemarivati preventivne stomatološke preglede, barem dva puta godišnje.

PREJAKI PRITISAK, HORIZONTALNO I VERTIKALNO ČETKANJE 

Prejakim pritiskom četkice na zube, horizontalnim i vertikalnim četkanjem, ne samo da neće očistiti vaše zube, već može ih može ošteti, najčešće u području zubnih vratova. Horizontalno (lijevo-desno) i vertikalno (gore-dolje) četkanje abrazivno je za zube i desni, uništava zubnu caklinu i otvara put nastanku karijesa i upali desni. Površinski sloj zubnih naslaga (plaka) je vrlo mekan i nema nikakve potrebe za jakim pritiskanjem četkice na površinu zubi, kao i za energičnim četkanjem. Za pravilno četkanje svih površina zubi iz CURAPROX-a preporučuju Bassovu tehniku četkanja zubi.

prejakim pritiskom na zube činimo više štete nego koristi
(Image by pressfoto on Freepik)
četkanje lijevo-desno i gore-dolje vrlo je abrazivno za zube
(Image by lookstudio on Freepik)

PRESKAKANJE UNUTARNJIH POVRŠINA ZUBA 

Ako ne operemo i unutarnju stranu zubi, zapravo nismo napravili ništa. Ostatci hrane, zubne naslage (plak) i sve ostalo loše što se nakuplja na prednjoj strani zuba, jednako se nakuplja i s unutarnje strane zubi. Četkajte ih na identičan način kao i vanjsku stranu zubi. Posebnu požnju treba posveti donjim zubima, jer je njihova unutarnja površina sklonija nakupljanju kamenca.

PREKRATKO ČETKANJE ZUBI

Jedna od najčešćih pogrešaka je prekratko četkanje zubi i svakako je neučinkovito. Brzo pranje zubi bez korištenja zubnog konca ili međuzubne četkice u svega 10-tak sekundi neće osigurati uklanjanje plaka i bakterija. Za dobru oralnu higijenu stomatolozi preporučuju najmanje dvije minute laganog četkanja kružnim pokretima.

Za bolji osjećaj potrebnog vremena, u prvih nekoliko dana može se mjeriti vrijeme. Ako se nabavlja električna četkica, bilo bi dobro odabrati model sa ugrađenim mjeračem vremena. Brzo i energično četkanje zubi može oštetiti zubno tkivo i dovesti do povlačenja zubnog mesa, naročito ako se počeo razvijati parodontitis, te može uzrokovati preosjetljivost zuba.  

NEPRAVILNO ČETKANJE ZUBI UZ ZUBNO MESO

Većina, a posebno djeca, rijetko četka zube uz zubno meso, a još češće to rade pogrešno. Nedovoljno i/ili pogrešno četkanje toga dijela zubi prepoznaje se po naslagama plaka, što će ubrzo pogodovati nastanku kamenca oko spoja zuba i zubnog mesa. Ovakva situacija postaje idealna za nastanak karijesa i niz problema unatoč redovitom pranju zubi.

Zubne naslage (plak) najviše se nakupljaju na rubu između zuba i desni. Najbolje uklanjanje plaka postiže se četkicom s gustim i tankim vlaknima (zubna četkica CURAPROX CS 5460 ili nježnija CURAPROX CS 12460 VELVET ). Područje spoja zuba i desni četkamo na sljedeći način:

  • pola glave četkice prislone na desni, a drugu polovinu na zub
  • malim kružnim pokretima četkamo zub i desni sve dok ne uklonimo plak

STARA I NEODGOVARAJUĆA ČETKICA ZA ZUBE

Četkicu za zube nikada ne bi trebalo koristiti duže od tri mjeseca, jer će sigurno u tom periodu izgubiti svoju primarnu svrhu. Stomatolozi preporučuju zamijeniti četkicu za zube minimalno četiri puta godišnje (svaka tri mjeseca), kako bi se osiguralo adekvatno pranje zubi i smanjio se rizik od pojave karijesa i raznih problema sa desnima. Istrošena četkica ima svinuta ili požutjela vlakna i potrebno ju je zamijenite novom. Nekoliko jednostavnih pravila za zamjenu zubne četkice:

  • promijenite četkicu za zube približno svaka tri mjeseca kako biste izbjegli savijena vlakna i nakupljanje bakterija.
  • ne koristite prejak pritisak pri četkanju. Četkica za zube brzo se istroši pri upotrebi prejakog pritiska ili nepravilne tehnike četkanja.
  • zamijenite četkicu za zube odmah nakon bolesti. Nakon obične prehlade ili bilo koje druge zarazne bolesti preporuča se staru četkicu zamijeniti novom. Ne zamijenite li četkicu nakon bolesti, riskirate ponovno obolijevanje. 
stomatološka ordinacija Čeović zubna četkica
barem svaka tri mjeseca zamijenite zubnu četkicu
(fotografija CURAPROX.hr)
stomatološka ordinacija Čeović zubna četkica
nakon bolesti zamijenite zubnu četkicu
(fotografija CURAPROX.hr)

Odabirom premale, prevelike ili četkice s tvrdim vlaknima također može biti pogreška u dobrom održavanju oralne higijene. Osjetljive desni i zubi sigurno će biti zahvalni ako se  odabere četkica s mekšim vlaknima, jer će se tako osigurati nježno skidanje naslaga i ugodno masiranje zubnog mesa, bez neugodnih posljedica. Osim toga, mekana vlakna su više savitljiva i mogu bolje očistiti međuzubni prostor, no za potpuno čišćenje koristite i interdentalne četkice ili zubni konac.  Četkica s manjom glavom pogodnija za  lakše četkanje kutnjaka i zubi s manjom površinom.

stomatološka ordinacija Čeović zubna četkica
bolje je odabrati zubnu četkicu s gustim i mekanim vlaknima
(fotografija CURAPROX.hr)

PRANJE ZUBI ODMAH NAKON OBROKA

Nakon konzumiranja hrane ili napitaka, u ustima je veća koncentracija kiseline, koja caklinu čini mekanijom. Četkanjem zubi odmah nakon obroka, posebno ako se koristi četkica sa tvrdim vlaknima, može doći do oštećenja cakline. Preporuka je pričekati približno sat vremena nakon jela ili pića prije pranja zuba. Ako ipak želi odmah nakon obroka barem do neke mjere očistiti zube, može se pomoći žvakanjem žvakaće gume bez šećera (20-30 minuta).

NARUČITE SE NA PREVENTIVNI STOMATOLOŠKI PREGLED

    Vaše ime (obavezno)

    Vaš email (obavezno)

    Broj telefona (obavezno)

    Odaberite uslugu/tretman(obavezno)

    Napišite datum i vrijeme dolaska (obavezno)