stomatološka ordinacija Čeović gingivitis

Upala zubnog mesa ili gingivitis uglavnom je blagi oblik bolesti desni. Upalu možemo prepoznati po crvenilu, naticanju i krvarenju desni, osobito kod pranja zuba ili čišćenja zubnim koncem.  Nerijetko se krvarenje dešava kod zagriza u tvrdu hranu npr. jabuku ili krušku.

Upala zubnog mesa (gingivitis) izlječiva je posebno u ranoj fazi nastanka. Što raniji posjet stomatologu, postavljanje pravilne dijagnoze i primjena učinkovite terapije pomoći će u sprječavanju brzog širenja upale i izlječenju. Zanemarivanjem početnih simptoma i izostanak pravovremene stomatološke intervencije, situacija će krenuti u nepovoljnom smjeru odnosnu razvoju parodontitisa (parodontozu) koja će vrlo vjerojatno dovesti do klimanja ili ispadanja zubi.

Uz neredovitu i lošu oralnu higijenu, gingivitis može biti uzrokovan kroničnim bolestima (npr. dijabetes). Hormonalne promjene (pubertet, trudnoća, menopauza) također mogu utjecati na pojavu upale desni. Negativni utjecaj mogu imati i nasljedni faktori, kao i stres.  

KAKO NASTAJE GINGIVITIS?

Upala desni nastaje nakupljanjem sloja bakterija i zaostale hrane na zubima, a te naslage poznajemo kao plak. Od nakupljanja plaka ne možemo pobjeći, brzo se nakuplja na rubovima desni, a ako ga redovnom oralnom higijenom ne uklanjamo doći će do stvaranja kamenca. Kada se jednom stvori kamenac , počinje nadraživanje desni na kojima će se u jednom trenutku razviti upala.

Prvi ozbiljniji simptom koji se primjećuje kod upaljenih desni je krvarenje pri pranju zubi, no upala gingive uključuje i njeno crvenilo i otečenost. Kod pranja zubi desni krvare zbog  prodiranja vlakana četkice za zube kroz epitelni spoj gingive i zuba, sve do parodontnog ligamenta, gdje su male krvne žilice i koje kod četkanja zubi pucaju zbog čega dolazi do krvarenja.

Kada se dogodi krvarenje desni reakcija je nježnije, pažljivije pa čak i manje četkanje zubi. Upravo ovakvo ponašanje, koliko god izgledalo logično, nikako nije dobro, jer manje dobra ili rjeđa oralna higijena dovesti će do još većeg  nakupljanja bakterija, još jače upale, što će za posljedicu imati još intenzivnije krvarenje. Kako se ni ušlo u začarani krug loše oralne higijene i pogoršanja upale, najbolji savjet koji možemo dati je što prije se javiti stomatologu.

LIJEČENJE GINGIVITISA

Dijagnozom stomatolog će ustanoviti stadija gingivitisa i odrediti najbolju moguću terapiju. Kod liječenja upale desni stomatolog će najčešće početi s čišćenjem zubi od naslaga plaka i zubnog kamenca, koji su uzročnici za nastalu upalu.

stomatološka ordinacija Čeović-gingivitis
dva puta godišnje posjetite stomatologa, napravite preventivni pregled i uklonite zubni kamenac

Ovisno o stupnju upale i dentalnoj situaciji, stomatolog će odrediti terapiju koja u pravilu cilja na ojačavanje zubi i desni kako i zaustaviti povratak upale. Kada se primijete simptomi i razvije se upala, ne treba odgađati posjet stomatologu, jer što više vremena prolazi liječenje može biti dugotrajnije.

KAKO SPRIJEČITI UPALU DESNI

  • redovno pranje zubi kvalitetnom četkicom
  • koristiti zubni konac ili interdentalne četkice nakon svakog obroka
  • dva puta godišnje kod stomatologa uz redovan pregled, obavite i čišćenje zubnog kamenca
  • smanjiti ili izbaciti iz prehrane proizvode od bijelog brašna i rafinirani šećer
  • izbjegavajte konzumaciju nikotina i alkohola
  • konzumiranje namirnica bogatim vitaminom C, D, kalcijem i drugim mineralima

NARUČITE SE NA PREVENTIVNI PREGLED

    Vaše ime (obavezno)

    Vaš email (obavezno)

    Broj telefona (obavezno)

    Odaberite uslugu/tretman(obavezno)

    Napišite datum i vrijeme dolaska (obavezno)

    Image by zinkevych on Freepik