Fizički aktivne osobe (npr. djeca, sportaši, rekreativci) više su izložene raznim situacijama gdje su mogući padovi ili udarci. Najčešće stradaju prednji zubi, dok su stražnji zubi vrlo rijetko izloženi traumi. Na prvi pogled, ozljede mogu izgledati dramatično, najčešće zbog oštećenja i jakog krvarenja usana i okolnog područja te zubnog mesa. Važno je ne paničariti, dovoljno je isprati mjesto ozljede običnom vodom, utvrditi obim traume i odmah potražiti intervenciju stomatologa.

stomatološka ordinacija Čeović - trauma zuba i liječenje traume

Trauma zuba posljedica je djelovanja veće ili manje sile na zub ili više zuba koja uzrokuje lom tvrdog zubnog tkiva i moguće ozljedu struktura koje fiksiraju zub u kosti. Uzroci trauma zubi uglavnom su direktne mehaničke sile (npr. pad i direktan udarac zuba o tvrdu podlogu).

Trauma može biti posljedica i indirektnog djelovanja sile na zube (npr. pod djelovanjem udarca donji zubi udaraju u gornje).Za procjenu stanja i postavljanje dijagnoze potrebna je rendgenska snimka koja će pokazati eventualno postojanje i lokaciju fraktura, moguće oštećen ligament….

Svaka trauma zuba je ozbiljna ozljeda i potrebna je žurna intervencija stomatologa kako bi se maksimalno povećala vjerojatnost spašavanja zuba.

stomatološka ordinacija Čeović - trauma zuba i liječenje traume

TRAUME TVRDIH ZUBNIH TKIVA

Traume tvrdih zubnih tkiva vidljive su po odlomljenim dijelovima zuba, a mogu biti lakše i teže. Ako na preostalom dijelu zuba možemo uočiti točkicu krvi, odnosno otvorenu pulpu (živac zuba) radi se o težoj ozljedi. Lakšim ozljedama se smatraju otkrhnuti komadići cakline i dentina.  Najčešće ozljede su:

  • napuknuće cakline, pukotine u caklini vidljive golim okom, uz očuvanu ostalu strukturu zuba
  • prijelom cakline, otkrhnut komadić cakline
  • prijelom cakline i dentina, otkrhnut deblji dio zuba, uz očuvani živac
  • prijelom cakline i dentina uz oštećenje pulpe, vidljiva je krvava točkica koja otrkiva otvorenu pulpu (živac)
  • prijelom korijena, koji može biti horizontalan ili vertikalan
    – horizontalna fraktura, zub se može pokušati spasiti repozicijom i pravilnim liječenjem
    – vertikalne frakture, nažalost nakon takve teške traume, zub se mora izvaditi

TRAUME POTPORNIH STRUKTURA ZUBA

Ozljeda tkiva koje povezuje zub s kosti (parodontni ligament) može dovesti do pomaka zuba. Potporne strukture zuba su stradale  ako se zub klima ili ako je pomaknut s mjestu na kojem je prirodno bio prije traume, a moguća su sljedeće situacije:

  • raskliman zub, nije pomaknut u stranu, jako kvarenje
  • djelomično izbijen zub, vertikalno izdignut iznad razine ostalih zubi
  • bočno istisnut zub, pomak u stranu, ozljeda okolne kosti, jako krvarenje
  • utisnut zub,  nalazi se ispod razine ostalih zuba
  • potpuno izbijen zub,  potpuno je izvan čeljusti

LIJEČENJE TRAUMA ZUBA

Zub koji je nakon ozljede pomičan fiksira se žicom ili kompozitnim vlaknima kojim se imobilizira zub kroz tjedan dana i potiče se oporavak.

Pomaknut zub nakon traume pažljivo se vraća na njegovo prirodno mjesto. Ovakva ozljeda zahtjeva imobilizaciju zuba na 2-3 tjedna. U tom vremenu trebalo bi doći do oporavka tkiva koje povezuje zub s kosti (parodontni ligament). Cilj je obnoviti čvrstu vezu zuba i kosti te sačuvati funkcionalnost zuba.

Zub koji je nakon ozljede pomičan fiksira se žicom ili kompozitnim vlaknima kojim se imobilizira zub kroz tjedan dana i potiče se oporavak.
Pomaknut zub nakon traume pažljivo se vraća na njegovo prirodno mjesto. Ovakva ozljeda zahtjeva imobilizaciju zuba na 2-3 tjedna. U tom vremenu trebalo bi doći do oporavka tkiva koje povezuje zub s kosti (parodontni ligament). Cilj je obnoviti čvrstu vezu zuba i kosti te sačuvati funkcionalnost zuba.

Čak i potpuno izbijeni zub iz kosti moguće je spasiti. Uspjeh će ipak ovisiti o tome koliko je vremena izvan kosti i u kakvom je mediju čuvan do dolaska kod stomatologa. Najbolji način čuvanja izbijenog zuba jest sama alveola, odnosno prirodno mjesto zuba u njegovoj kosti. Ako to nije moguće, dobra okruženja su slina, mlijeko i fiziološka otopina. Suha maramica, obična voda ili alkohol nisu dobri, jer dolazi do dehidracije zuba i teži je ponovni prihvat (replantacija). KOD SPREMANJA ZUBA, NEMOJTE DIRATI KORJEN ZUBA.

Mogućnost spašavanja tkiva koje povezuje zub s kosti (parodontnog ligamenta) je relativno visoka unutar dva sata od traume. No živac zuba (pulpa) u takvom slučaju ne može se spasiti. Ozljedom su prekinute krvne žile koje opskrbljuju zub, kao i njegov živac. Zub se mora liječiti jer bi mrtvi dio pulpe doveli do upale i promjene boje.

Djeca vole skakanje, trčanje, penjanje i to su idealne situacije za padove i udarce na razno razne načine. Srećom, kod mliječnih zuba i mladih trajnih zuba sa korijenom u razvoju, moguće je unutar pola sata vratiti zub na njegovo mjesto. Postoji mogućnost ponovne uspostave cirkulacija u njegovom korijenu i normalnog završetka rasta.

NARUČITE SE NA PREVENTIVNI STOMATOLOŠKI PREGLED

    Vaše ime (obavezno)

    Vaš email (obavezno)

    Broj telefona (obavezno)

    Odaberite uslugu/tretman(obavezno)

    Napišite datum i vrijeme dolaska (obavezno)

    naslovna fotografija

    Image by wayhomestudio on Freepik