stomatološka ordinacija Čeović - zdravi zubi u trudnoći

Redovito održavanje oralne higijene, konzumiranje zdravih namirnica i redoviti preventivni stomatološki pregledi preporuka su i za trudnice. U trudnoći posebno su važni  medicinski savjeti za održavanje zdravlja svojih i djetetovih zubi, poslušajte savjete stomatologa i vodite brigu o higijenskim i prehrambenim navikama. 

POJAVA KARIJESA I GINGIVITISA U TRUDNOĆI

Kalcij iz zubiju trudnica za vrijeme trudnoće ne može se razgraditi osim djelovanjem bakterija i karijesom.  Nakon petog mjeseca trudnoće potreba za kalcijem raste, dijete ga može dobiti pravilnom prehranom, bez smanjenja razine minerala u tijelu trudnice. Trudnoća kao takva nije uzrok povećanog rizika pojave karijesa, no u tom periodu postoje čimbenici koji mogu pridonijeti njegovoj pojavi

OSJETLJIVOST ZUBI I DESNI U TRUDNOĆI

U trudnoći se povećavaju razine hormona progesterona i estrogena. Pod hormonalnim utjecajem dolazi do veće prokrvljenosti zubnog mesa zbog čega ono postaje lagano otečeno i osjetljivo. Ako trudnica nedovoljno dobro vodi brigu o svome oralnom zdravlje, nakupljeni zubni plak, a koji čini savršenu podlogu za razvoj bakterija. U tom slučaju lako će doći do pojave karijesa i tzv. trudničkog gingivitisa. Ukoliko bi se pojavilo krvarenje desni kod pranja zubi, ne treba odustati od četkanja. Odustajanjem će se povećati mogućnost razvoja parodontitisa i može doći do gubitka zuba. Za olakšavanje problema s pojavom karijes i upalom desni, treba ukloniti zubni kamenac.

POVEĆANA KISELOST SLINE

Povećana kiselost sline česta je u prvom tromjesečju trudnoće, uzrokovana mučninama koje prate  povraćanje ili refluks.  Povećana prisutnost želučane kiseline u usnoj šupljini i četkanje zubi može izazvati eroziju zubne cakline i do sat vremena nakon povraćanja. Dobro je usta isprati običnom vodom ili bezalkoholnom vodicom za usta koja sadrži fluorid.  Želučana kiselina koja ostaje u usnoj šupljini nakon povraćanja omekšati će zubnu caklinu i učiniti ju osjetljivom na eroziju koju bi mogli izazvati četkanje zubi.

U vrijeme trudnoće, svakako je potrebno pronaći (mekanu) četkicu i pastu za zube koja će najviše odgovarati i neće dodatno provocirati povraćanje. Pravilnom oralnom higijenom i prehranom, uz redovite stomatološke preglede, većina problema može se izbjeći ili u većoj mjeri ublažiti.

U vrijem trudnoće redoviro održavanje oralne higijene gotovo je isto kao i u svim drugim situacijama, ali ipak ima manjih posebnosti. Trudnicama se može olakšati održavanje oralne higijene korištenjem zubnog konca i interdentalnih četkica (ukoliko nisu zubi previše zbijeni). Sigurno će pomoći i oralni tuš radi lakšeg čišćenja međuzubnog prostora i manje iritacije zubnog mesa. Pomoći će ispiranje zubi vodicama za ispiramke usta, a koje sadrže flour.  

LOŠE I DOBRE NAMIRNICE

Trudnicama bi svakako preporučili izbjegavati slastice (kolače, kekse, sladoled i sl.), gazirana i ostala pića s visokim postotkom šećera, a za alkohol je poznato koliko može ozbiljno našteti  djetetu. Naglasak u odabiru namirnica trebao bi biti na svježem voću i povrću, cjelovitim žitaricama, mliječnim proizvodima (obični jogurt, svježi sir, mlijeko). Uključite i namirnice bogate folnom kiselinom (kelj, leća, špinat, brokula, avokado…).

stomatološka ordinacija Čeović zdravi zubi u trudnoći

REDOVITI STOMATOLOŠKI PREGLEDI

Redoviti stomatološki pregledi, posebno u trudnoći, vrlo su važni , bez obzira radi li se o problemima sa zubima ili desnima. Stomatolog može savjetovati o oralnom zdravlju, prehrani, zaštiti zubi od karijesa i zaštiti zubnog mesa. Pregledom i uvidom u stanje zubi i desni,  stomatolog može na vrijeme spriječiti probleme u usnoj šupljini.

Za obavljanje bilo kakvog zahvata, stomatolog mora biti upoznat postoje li komplikacije u trudnoći. Po potrebi će se konzultirati s ginekologom koji vodi trudnoću kako bio mogao sigurno krenuti u stomatološku intervenciju, bez rizika za majku ili dijete. Prilikom stomatoloških zahvata bol treba svesti na najmanju moguću mjeru. Tako će se izbjeći štetno djelovanje boli na vegetativni živčani sustav.

Osim rendgenskih snimanja (posebno u prvih 12 tjedana trudnoće), izbjegavaju se duge i bolne intervencije koje nisu hitne,  a sve kako bi se izbjeglo izlaganje stresu. Liječenje karijesa ili kanala, kao i vađenje zuba (ukoliko je neodgodivo) može se obaviti uz konzultaciju s ginekologom.  

NARUČITE SE NA PREVENTIVNI STOMATOLOŠKI PREGLED

    Vaše ime (obavezno)

    Vaš email (obavezno)

    Broj telefona (obavezno)

    Odaberite uslugu/tretman(obavezno)

    Napišite datum i vrijeme dolaska (obavezno)

    Image by valuavitaly on Freepik

    Image by Freepik