stomatološka ordinacija Čeović štetne navike za zube

Za veći dio problema sa zdravljem zubi i usne šupljine sami smo krivi. Zubima često štetimo nesvjesno, nekim navikama koje su nam iz nekog razloga ugodne, a mogu biti povezane sa umanjivanjem stresa ili ovisnostima (grickanje limuna, griženje leda, pušenje duhana, konzumacija gaziranih pića…). Za bolje zdravlje zubi i usne šupljine pokušajte izbjegavati neke od najčešćih navika.

LOŠA ORALNA HIGIJENA

Uzrok pojave karijesa i gingivitisa je plak na zubima, ali i između zubi i na desnima. Uz redovito pranje zubi, barem dva puta tijekom dana, ne zaboravite koristiti zubni konac, posebno u slučaju jako zbijenih zubi gdje četkanjem nije moguće dobro očistiti međuzubni prostor. Ako korištenje zubnog  konca nije svakodnevna rutina, pokušajte ga koristiti svaki drugi dan. U slučaju komfornijeg međuzubnog prostora, interdentalna četkica će biti pravi izbor za svakodnevnu higijenu.

UTJECAJ ŽGARAVICE NA ZUBE

Pojačano lučenje želučane kiseline izaziva osjećaj boli i žarenja u prsima, a simptomi se pogoršavaju u ležećem položaju i više-manje prepoznajemo ih kao žgaravicu. U ovakvim situacijama želučana kiselina odlazi u jednjak i može oštetiti zubnu caklinu, čime je otvoren put prema pretjeranom trošenju i pojavi osjetljivosti zubi.

Četkanje zubi nakon pojave žgaravice nije dobro. Kao prvi potez treba pokušati neutralizirati kiselinu otopinom sode bikarbone u malo vode. Nemojte provocirati žgaravicu hranom, a za bolje rezultate izbjegavajte masnu i prženu hranu, čokoladu (znamo, teško je), gazirana pića, crni papar, kavu,  umak od rajčice, ocat, alkoholna pića, pušenje duhana.

VOĆE I CITRUSI

Suho voće bez sumnje je zdrava namirnica, pa tako nerijetko grickamo grožđice, ananas, smokve, šljive, jabuke….  Zašto je suho voće loše za zube? Prva opasnost je u velikoj koncentraciji šećera,  a ljepljiva tekstura suhog voća vjerojatno će se zalijepiti ili zapeti između zubi. U kombinaciji sa nedovoljno dobrom oralnom higijenom, suho voće može izazvati karijes.

Konzumacija sirovog limuna i prirodne limunade, ali i druge izrazito kisele hrane i napitaka, uzrokuju eroziju cakline (gruba tekstura na površini zuba) i dovesti će njenog oštećenja.  Iz toga razloga na zubima mogu nastati tamne mrlje, a korijen zuba će biti ugrožen štetnim utjecajima. 

Opet zdrave namirnice, kao što je bobičasto voće, može postati problem za zdravlje zubi. Konzumacija bobičastog voća ubrzano će stvoriti plak, a zbog svoje građe, komadići voća lako mogu ostati u međuzubnom prostoru

stomatološka ordinacija Čeović prirodno izbjeljivanje zubi
stomatološka ordinacija Čeović bobičasto voće

Ne smijemo zaboraviti na kiselost i boju, koji potencijalno oštećuju caklinu i bojaju (pigmentacija) zube. Isti efekt na zube uzrokovati će i konzumiranje sokova od bobičastog voća (borovnice, kupine, aronije…). Bilo bi dobro oprati zube nakon što smo pojeli svoju porciju bobičastog voća ili popili osvježavajući sok.

U koliko niste u prilici oprati zube, može pomoći žvakanje žvakaće gume bez šećera, barem 20-30 minuta kako bi mehanički uklonili ostatke voća i uravnotežili pH vrijednost u usnoj šupljini.   

GRICKANJE LEDA, OLOVKE….

Posebno u ljetnim mjesecima nerijetko tražimo spas u ledu. Osvježavajući osjećaj je neupitan,  no gristi kockice leda može oštetiti zubnu caklinu. Upravo uz to veže se i jedan od raširenijih mitova kako griženje leda jača zube, ali istina je sasvim suprotna.

Osim što riskiramo  oštećenje zubne cakline, radi tvrdoće leda, može doći do i traume zuba. Ne moramo se odreći leda,  bolje ga je konzumirati u napitcima ili ga jednostavno možemo otapati u ustima i uživati u ugodnom osjećaju hlađenja.

stomatološka ordinacija Čeović loše navike za zube
stomatološka ordinacija Čeović gazirana pića

Koliko puta smo vidjeli kako netko grize olovku? Još jedna „bezazlena“ navika, koja uglavnom ima svoj uzrok u stresu ili nekoj vrsti napetosti pri rješavanju zadatka. Metalni i drveni vrhovi olovki, plastične kapice flomastera…sve to završava među zubima i čini im jednaku štetu kao i grickanje kockica leda.

ŠKRGUTANJE ZUBIMA

Škrgutanje zubima (bruksizam) je nesvjesno, javlja se većinom noću, rjeđe danju u budnom stanju  i usko je povezano sa stresom. Kao posljedica mogu se javiti preosjetljivost zubi na dodir i druge podražaje, bol u uhu, glavobolja, mišićna napetost u vilici. Osim navedenog, dolazi do oštećenja pa čak i prijeloma zubi, što će zahtijevati stručnu stomatološku intervenciju.

KAKO IZBJEĆI BOJANJE ZUBI

Ispravna i redovna higijena zubi i usne šupljine najbolji je način sprječavanja  pigmentacija zubi, pa se tako preporučuje:

  • pranje zubi najmanje dva puta dnevno
  • čišćenje zubi nakon svakog obroka, a stomatolozi preporučuju ispiranje zubi vodom nakon konzumiranja kave, crnog vina ili bilo koje druge hrane koja može obojiti zube
  • izbjegavate pušenje i korištenje proizvoda sa duhanom
  • izbjegavanje namirnica sa velikom količinom šećera

NARUČITE SE NA PREVENTIVNI PREGLED

    Vaše ime (obavezno)

    Vaš email (obavezno)

    Broj telefona (obavezno)

    Odaberite uslugu/tretman(obavezno)

    Napišite datum i vrijeme dolaska (obavezno)